PHP ile MySQL veri tabanına bağlanıp, mysqli ile ekleme, silme, düzenleme (dosya yüklemeli versiyon)

makale.baslik

PHP ile MySQL veri tabanına bağlanıp, mysqli ile veri ekleme, silme, düzenleme ve listeleme işlemlerini daha önceki makalemde paylaşmıştım. Gelen istek üzerine dosya (fotoğraf) yüklemeli versiyonunu hazırladım.

Daha önceki makaleden tek farkı veri tabanında foto alanı olması. Bu alanda sadece fotoların adını tutacağız. Dosyaların kendilerini diske kaydedeceğiz. Bu durumda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız dosyaları yükleyeceğiniz dizine yazma izni vermeniz gerekebilir.

Örnek uygulamada png ve jpg uzantılı dosyalara izin verdim. Dosya uzantılarını sizler de kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

Duzenle.php sayfasında dosya seçilmemiş ise mevcut fotoğraf ile devam ettim. Eğer kullanıcı yeni foto seçmiş ise bunu hem veri tabanında adını düzenliyorum hem de diske ekletiyorum. Eski fotoğraf da sistemden siliniyor. İsteğe bağlı olarak silme işlemi yapmayabilirsiniz ama yer sorunu varsa zamanla diskiniz dolabilir.

düzenle

Silme işleminde hem ilgili kayıt veri tabanından siliniyor hem de fotoğraf sistemden siliniyor. Bunu istemiyorsanız ilgili kodları düzenleyiniz.

Bunun dışında aynı fotoğraf adı ile yükleme sorunları olabilir bunun kontrolünü de sistemde yapıyorum aynı isimli fotoğrafa izin vermiyor.

Basit bir fotoğraf ekleme işlemi aslında baya meşakkatli görünüyor. Sizlerde bu örneği özelleştirerek kendi projelerinizde kullanabilirsiniz.

Örnek web sitesi dosyalarını ve veri tabanını indirmek için: blog2.zip

Paylaş:

Yorumlar

  1. İşimi Gördü....Teşekkürler

  2. Sizlere minnettarım Mesut Bey. Sizin sayenizde sorunumu çözmeyi başardım.